utilizatsiya-meditsinskikh-otkhodov

Утилізація медичних відходів

Утилізація медичних відходів або: куди здати невикористані ліки, як утилізувати шприци, перев'язки, тощо – це питання хвилює кожного головного лікаря, а також величезні медичні центри, лікарні, фельдшерські пункти, стоматології, а також – аптеки та фармацевтичні склади, з яких не уся продукція була вчасно реалізована. Українським законодавством заохочується утилізація медичних відходів лише щодо вакцин та прекурсорів, але ж і звичайні таблетки у блістерах та сиропи, використані шприци, забруднені біологічними рідинами хворих перев'язки, бинти, вати, тощо – є не менш небезпечними, а тому медичні відходи на необладнаних полігонах звичайних побутових відходів просто просочуються у ґрунт, підхоплюються ґрунтовими водами і розносяться до річок, озер, випаровуються у атмосферу.

У червні 2012 року була прийнята Постанова КМУ «Деякі питання збирання, знешкодження, видалення та утилізація медичних відходів, що утворюються під час надання послуг з охорони здоров’я людей, ветеринарних послуг, дослідних робіт, а також відходи ліків». Згідно з нею усі установи та підприємства усіх форм власності, що виробляють чи імпортують вироби медичного та лікарського призначення, повинні самостійно організувати збирання, знешкодження та видалення таких відходів або повинна бути проведена утилізація медичних відходів відповідно до законодавства. Такі підприємства мають укласти Договір з відповідною організацією, що належить до сфери управління Міністерства екології, або іншим суб’єктом господарювання, який має належну ліцензію.

Щороку Україна продукує близько 400 тон медичних відходів, 120 з яких найбільш небезпечні. Утилізація медичних відходів вкрай актуальна, оскільки такі відходи мають значний ступінь зараження патогенною мікрофлорою, можуть бути причиною спалаху інфекцій та епідемій, поширення туберкульозу, гепатиту В і С, СНІДу, смертельних вірусів.